Popo Estetiği

POPO ESTETİĞİ

Popo estetiği; popo küçültme, popo büyütme ve popo kaldırma işlemlerinden oluşmaktadır. Seçilecek yöntem hastanın mevcut fiziksel durumu ve beklentilerine göre belirlenir. Yara iyileşmesini ve genel anesteziyi olumsuz etkileyebileceğinden, ameliyattan en az 2 hafta öncesinden başlayarak sigara bırakılmalıdır. Ameliyattan en az 10 gün önce vitamin tabletleri, besin takviyeleri ve aspirin kanama eğilimini artırabileceğinden kesilmelidir. Ameliyattan 6 saat öncesinden başlayarak bir şey yiyip içmemelidir. Ameliyatlar genel anestezi altında yapılmakta ve hastanede yatış süresi 1 gündür.

 

Popo germe, küçültme ve büyütme adı verilen 3 yöntem vardır. Popo küçültme için 4-5 adet 0,5cm lik kesiler yapılarak popo bölgesindeki yağ dokusu yeterli küçültme sağlanana kadar liposuction yöntemi ile alınır. Popo germe sarkmanın olduğu durumlarda yapılır. Bu ameliyatta popo üst sınırındaki fazla deri ve yağ dokusu alınır ve ameliyat bitiminde her iki popo üst sınırında tüm hat boyunca dikişler konur. Hem popo germe hem de popo büyütme sırasında popoyu daha iyi şekillendirmek için poponun üst ve alt kısmında fazla yağ dokusu varsa liposuction uygulanabilir. Ancak bazen mevcut şekil ve yağ dokusu göz önüne alındığında hem yağ enjeksiyonu hem de liposuction ile kalçayı yeniden şekillendirmenin mümkün olmadığı durumlarda silikon protez uygulanması gerekebilir. Popo büyütme, silikon protez veya yağ enjeksiyonu kullanılarak yapılan bir ameliyattır. Yağ enjeksiyonu ile popo büyütme yapabilmek için hastanın liposuction yöntemiyle alınacak yağ dokusunun yeterli miktarda olması gerekir. Hastanın istediği sonuca göre yeni kalça ölçüsü belirlenir. İdeal ölçü bulunduktan sonra o bölgeye silikon yerleştirilerek ya da yağ enjeksiyonu uygulanarak büyütme işlemi yapılmış olur.

 

Kalça estetiği sonrası dikiş bölgesini zorlamamak, hijyene önem vermek ve 5 haftalık korse kullanımı gerekir. Hasta iyileşme döneminde oturma ve yatma pozisyonlarına da dikkat etmelidir. Kalça estetiği operasyonu sadece yağ enjeksiyonu ile yapılıyorsa kalıcı değildir. Ancak silikon protezler kalıcıdır. Yağ enjeksiyonu ile konulan yağın yaklaşık %50 si 1 yılın sonunda erimektedir. İstenirse 1 yılın sonunda işlem tekrarlanabilir.