Burun Estetiği

 

Rinoplasti, günümüzde en popüler estetik cerrahi müdahaledir. Yüzümüz tüm yaşamımızı ve öz güvenimizi yakından ilgilendirmektedir. Yüzümüzdeki her detayın her zamankinden daha ilginç olduğu günlük hayatta birçok kez yüzümüzle karşılaştık. Her yerde aynalar, akıllı telefonlar, saniyeler içinde çekilen onlarca fotoğraf, sosyal medya yüzümüzü paylaşıyor, gün içerisinde onlarca kez burnumuzla karşılaştık.

Hastaların çoğu bize bu ve benzeri şikayetlerle başvuruyor. “Hekim” olduğumuz için onlara “hasta” diyoruz. Bunun bir hastalık olmadığını düşünebilirsiniz, ancak tıp literatürüne göre hastalık sadece fiziksel rahatsızlığı değil aynı zamanda zihinsel veya psikolojik rahatsızlığı da içerir. Biz plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanları eğitimlerimiz sırasında normal vücut yapısı, işleyişi ve estetiği üzerine çalışıyoruz.

Aslında sıklıkla karşılaştığımız kanserler, yüz yaralanmaları ve el yaralanmalarının tedavisi sırasında fonksiyonel bütünlüğü sağlamanın yanı sıra, hastamızın fiziksel sağlığının yanı sıra psikolojik sağlığını da kazanabilmemiz için en kabul edilebilir estetik sonuçları elde etmeye çalışıyoruz. .

Bu temelde özellikle burundan bahsedecek olursak estetiği ve işleyişi ile yeterli hava akışını sağlamayan burun kişinin tüm hayatını ciddi şekilde etkileyebilir. Horlamaya, uykuda nefes darlığına, ağız açıklığına, yorgunluğa neden olan “kötü burun”, iş ve sosyal hayatta fotoğraf çektirmemek gibi içsel bir rahatsızlığa, huzursuzluğa ve özgüvensizliğe de neden olabilir.

Her hasta “kötü burun” şikayetinde haklı mıdır?

İşte tam da bu noktada bir plastik cerrahi doktorunun aldığı estetik ve sağlık eğitimi devreye giriyor. Bir kişinin burun estetiği olması için şikayet etmesi yeterli midir?

Kesinlikle hayır. Böyle bir cerrahi müdahaleye karar verecek kişi plastik cerrahi doktorudur. Estetik cerrahi doktoru uzaktan karar veremez. Bunu neden söylüyorum? Çünkü hastaların “Acaba ameliyat olmalı mıyım?” sorusunun cevabını duymak istedikleri yaygın bir hata var. İnternet üzerinden ve telefonla! Kendinizi gerçekten düşünüyorsanız, sadece doktorunuzdan randevu almak için telefonu veya interneti kullanın!

En sağlıklı cevabı ancak yüz yüze görüşme ve muayene ile alabilirsiniz. Şikayetlerinizin tıbben geçerli olup olmadığına da muayene sonrasında doktorunuz karar verebilir.

Diyelim ki doktorunuz sizi muayene etti ve şikayetlerinizde haklı olduğunuzu ve bunun ameliyatla düzeltilebileceğini söyledi. Sırada ne var?

Burun estetiği olmaya karar verdiniz ve doktorunuz ameliyat olmanızı uygun buldu. O zaman seni ne bekliyor?

Genellikle tansiyon, şeker gibi önemli kronik hastalıklar gibi herhangi bir sağlık sorunu olmayan veya ameliyat olmak için tıbbi bir engeli olmayan hastalar genellikle ameliyattan birkaç saat önce hastaneye giderek ameliyat öncesi muayene olurlar. muayeneler ve testler. Önemli bir nokta hastanın operasyondan 8 saat önce aç ve susuz olması gerektiğidir. O yüzden “Güzel bir kahvaltı yapıp çay içeceğim” demeyin. Çünkü acil durumlar dışında tok mideli hastalar veya herhangi bir şey yemiş hastalar genel anestezi altında ameliyat edilemez. Sağlıklı bireylerde ameliyat öncesi kan, kalp ve akciğer testleri yeterli olacaktır.

Bu testlerin hazırlanması yaklaşık 2 saat sürmektedir. Bu testleri değerlendiren anestezi uzmanı için herhangi bir sorun yoksa hasta ameliyat için ameliyathaneye alınır. Ameliyathanede hastanın tüm hazırlıkları yeniden değerlendirildikten sonra her şey yolundaysa hasta ameliyat masasına alınır.

Porselen Rinoplasti

Porselen Rinoplasti, cerrah Dr.Baran KUL, MD tarafından geliştirilmiş bir tekniktir. Ameliyat sonrası ödem ve morlukları en aza indiren teknik burun kemiği kırılmadan uygulanır.

Porselen Rinoplastinin en büyük avantajı nedir?

Klasik burun ameliyatlarında ciddi kemik travması yapıldığından hem erken dönemde şişlik, kanama ve morarma şikayetleri yok denecek kadar azdır ve iyileşme süreci için aylarca beklemeye gerek yoktur. Birkaç hafta içinde, neredeyse tam iyileşme gerçekleşir. Nefes almada sorun yaşayan ve kaliteli bir uyku uyuyamayan kişiler de sağlık açısından sorun yaşadıkları için burun ameliyatı olmaya karar verirler. 18 yaşını dolduran herkes burun ameliyatı olabilir. Burun ameliyatları neredeyse kişinin hayatını değiştirmekte ve yaşam kalitesini yükseltmektedir.

Porselen rinoplasti ciddi kemik travmasına maruz kalmadığından hem erken dönemde şişlik, kanama ve morarma şikayetleri yok denecek kadar azdır ve iyileşme için aylarca beklemeye gerek yoktur. Birkaç hafta içinde, neredeyse tam iyileşme gerçekleşir. Nefes almada sorun yaşayan ve kaliteli bir uyku uyuyamayan kişiler de sağlık açısından sorun yaşadıkları için burun estetiği olmaya karar verebilirler. 18 yaşına giren herkes burun estetiği yaptırabilir. Rinoplasti neredeyse kişinin hayatını değiştirir ve yaşam kalitesini yükseltir.