Dudak Estetiği

 

Dudak estetiği, günümüzde kadınların güzelleşmek için sıklıkla başvurduğu estetik türüdür. Dolgun ve belirgin dudaklar tarih boyunca güzellik ve estetik dünyasının sembolü olarak kabul edilmiştir. Dudaklarının inceliğinden rahatsız olan bazı kadınlar dudak estetiği ile daha dolgun dudaklara sahip olmak isterler. Fakat dudakların incelmesinin bazı nedenleri vardır. Bazı insanlar yapısal bir inceliğe sahiptir. Bazı kişilerde yaş ve menopoza bağlı olarak dudak incelmesi görülür. İnce dudak sorunu cerrahi veya ameliyatsız yöntemlerle düzeltilebilir.

Operatif yöntemlerde uygulama dudak içine başka bazı bölgeleri alarak yağ enjekte etmektir. Ancak bu yöntem, tekrarlama gerekliliği ve eski yöntemin kalıcılığı nedeniyle estetik hekimlerini dudak dolgunlaştırma açısından tedavisi çok daha kolay olan dolgu maddelerini tercih etmeye yöneltmiştir. Dudaklara yapılan kırmızı ve beyaz çizgi enjeksiyonları dudak yapısını görünür kılar. Diğer bir yöntemde dudak mukozası ve philtrum adı verilen bölgelere enjeksiyonlar uygulanarak dudaklarda düzeltmeler yapmak mümkündür. Bu tür yöntemlerde sıklıkla hyaluronik asit içeren müstahzarlar kullanılır.

Çoğu kadının istediği uzun süreli ve ömür boyu dudak dolgunlaştırma yöntemlerini uygulamak suistimaldir. Uzun etkili dolgunlaştırma yöntemi dudağın estetik yapısını bozar, sertlik, fibroma ve topraklanma oluşturur. Bu nedenle geçici dudak dolgunlaştırma her zaman tercih edilmelidir. Ancak hasta uzun süreli kalıcı dudak dolgusu istiyorsa permapil adı verilen kalıcı dudak silikonu uygulanabilir. Dudak bölgesinin hareketli yapısı bu bölgeyi dezavantajlı hale getirir. Bu nedenle birçok farklı firma stabilizasyonu artırarak “dudak” ve “öpücük” gibi farklı özel tercihler yapmıştır. Özel olarak üretilmiş dudak dolguları tercih sebebi olarak kabul edilmektedir. Bu özel dolgular sayesinde hasta 6-7 ay boyunca dolgun dudaklara sahip olabilir. Bunlar Restylane Lip Volume, Juvederm Volift ve Teosyal Kiss gibi dudak dolgunlaştırıcı estetik dolgulardır. Son zamanlarda, Juvederm Volbella ve Juvederm Volift adı verilen özel dudak dolgunlaştırıcı dolgular geliştirilmiştir. Juvederm Volift dudak dolgunlaştırma ve dudak dolgusu için kullanılırken Juvederm Volbella dudak konturu oluşumu ve dudak kırışıklık tedavileri için kullanılır.

Dudak dolgunlaştırma estetiği operasyonu yaklaşık 15 dakika sürer. Operasyondan sonra soğuk su veya buz uygulaması dolgunun kalitesini artıracaktır. Dudak dolgunlaştırmada daha az tercih edilen yöntemlerden biri de dudağın mukozal bölgeyi öne doğru kaydırma operasyonudur. Günümüzde dolgu maddelerinin başarısı nedeniyle bu yöntem güvenilirliğini kaybetmiş ve tercih edilmemektedir. Dudak estetiği uygulamasında uygun dolgunluk tercihleri ​​kullanılmalıdır.