Uyluk Azaltma

 

Uyluk Küçültme Ameliyatı

Uyluk küçültme ameliyatı, uyluk bölgesinde bulunan sarkmış deri yağ dokusunun çıkarılması ameliyatıdır.

Uyluklarda sarkmanın birkaç nedeni vardır. Fazla kilo alıp verme, yaşlanma ve güneş başlıca etkenlerdir. Bu faktörler uyluğun iç kısmındaki yağ dokusunun gevşemesine ve sarkmasına neden olur. Uyluk küçültme ameliyatında uylukta gevşeyen ve sarkan yağ dokusu yeniden gerdirilir. Ayrıca karın bölgesindeki kırışıklıklar, doğumun neden olduğu çizgiler ve sarkmalar da uyluk küçültme ameliyatı ile giderilebilir. Ameliyattan önce plastik cerrah ameliyatın nasıl yapılacağını ve hangi bölgelerde kesi olabileceğini hastaya detaylı olarak anlatır.

Operasyon

Uyluk bölgesinde çeşitli nedenlerle sarkmış yağ dokusunun kasık bölgesinden küçük bir kesi ile alınmasıyla uyluk küçültme ameliyatı yapılır. Bu operasyon hem kalça germe hem de uyluk küçültme ameliyatları yapılacaksa genel anestezi altında yapılır. Ancak sadece uyluk küçültme ameliyatı yapılacaksa lokal anestezi uygulanır. Uyluk küçültme operasyonu sonrasında operasyon bölgesinde ilk günlerde bir rahatsızlık ya da ağrı hissedilecektir. Ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyonlara karşı hastaya doktor gözetiminde antibiyotik tedavisi verilir. Ağrı şikayetleri için hastaya ağrı kesici verilir. Ameliyattan hemen sonra yürümek hasta için bir süre ağrılı olacaktır. Ancak kısa bir süre sonra ve ağrı kesicilerin etkisiyle bu tür şikayetler son bulur. Ameliyattan 48 saat sonra duş alınabilir. Hasta ameliyattan sonra yaklaşık 2 hafta boyunca ağır yük kaldırmamaya özen göstermelidir.

Sigara içmek ameliyat sonrası komplikasyon riskini artırdığı için ameliyattan sonra sigara içmekten kaçınılmalıdır. Ameliyattan sonraki 2 ay içerisinde spor aktiviteleri yapılabilir.

Konuşmayı başlat
1
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
merhaba 👋
Sana nasıl yardım edebiliriz ?