Meme küçültme

Meme Küçültme, normal boyutlardan daha büyük olan memelere yapılan cerrahi bir işlemdir. Göğüsleri büyük olan kadınların şikayetlerinden biri de boyun sırt ve omuz ağrılarıdır. Bu tür rahatsızlıkları ve daha ciddi durumları ortadan kaldırmak için meme küçültme ameliyatı bir zorunluluktur. Büyük memeli kadınların en büyük şikayetlerinden biri meme sarkması nedeniyle meme altında enfeksiyon olmasıdır. Büyük göğüslü kadınların çoğunda göğüslerinin altında oluşan kızarıklık ve mantar sorunu vardır.

Ameliyat Süreci

Meme küçültme ameliyatı olacak hastaya ameliyata alınmadan önce bir takım testler uygulanır. Mamografi ile operasyonun risk düzeyi değerlendirilmelidir. Hastaların kronik bir hastalığı varsa bunların ilaç tedavisine dikkat edilmelidir. Meme küçültme ameliyatı olmak isteyen kadınların en büyük korkularından biri cerrahi müdahaledir. Ancak ameliyat doğru ve bir uzman tarafından yapılırsa endişelenecek bir durum olmayacaktır. Meme küçültme ameliyatında öncelikle mevcut memenin boyutlarına göre yeni memenin boyu ve genişliği çizilir. Ameliyat genel cerrahi altında yaklaşık 2 ila 4 saat sürer.

Yararlar

Büyük göğüsler birçok kadının kabusudur. Kadınları hem bedenen hem de ruhen rahatsız eden bu durumdan kurtulmanın yollarından biri de ameliyattır. Ameliyat olan kadınlar özgüvenlerini geri kazanır. Bazen büyük göğüsleri nedeniyle istediği kıyafeti bulamayan kadınlar artık istediklerini rahatlıkla giyebilmektedir. Ayrıca büyük göğüsler vücudun arka kısmını öne doğru çekerek bel ve boyun ağrılarına neden olur. Çoğu kadının meme küçültme ameliyatından sonra yürüme ve oturma konusunda farklılıkları vardır.

Kurtarma

Ameliyattan sonra birkaç gün kolları hareket ettirmede bazı zorluklar olabilir. Ameliyat sonrası şişlik, morarma, meme ucunda uyuşma normaldir. Hastaya ilk günlerde ağrı kesici tedavi verilir. Drenler, kan birikmesini önlemek için alanın içindeki pozisyonlardır. Ameliyattan iki gün sonra drenler çıkarılır ve pansuman yapılır. Meme ucuna ayrı bir pansuman uygulanır. Göğüs dikişleri 12-15 gün arasında alınır. Göğüsler ilk aşamada vücut yapısına göre daha hafiftir. Zamanla ten rengi uyumu kazanır. Meme küçültme ameliyatında memenin büyüklüğüne göre iyileşme süresi kısalabilir ve uzayabilir. Daha büyük göğüsler daha fazla cerrahi müdahale gerektirir ve iyileşmesi daha uzun sürebilir. Ancak genel olarak hastalar birkaç hafta içinde normal hayata dönebilir. Her durumda, meme küçültme ameliyatı olan hastaların ameliyattan sonraki ilk üç ayda dikkatli olmaları önerilir. Ameliyattan sonra tam iyileşme 6 ayı bulabilir.