Meme dikleştirme

Meme Dikleştirme Ameliyatı (Mastopeksi)

Memelerin zamanla sarkması ve hacminin azalması sık görülen estetik bir problemdir. Meme dikleştirme ameliyatı memede dikleşme sağlarken aynı zamanda meme dokusunun yeniden şekillendirilmesini sağlar.

Meme Sarkmasına Neden Olan Nedir?

Sarkma birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Hamilelik ve emzirme sonrası sarkma sık görülür. Hamilelikte gerginleşen ve büyüyen memeler emzirmeden sonra hacmini kaybeder. Bu da memelerin sarkmasına neden olur. Ayrıca çok fazla kilo kaybı sonucunda memede de kilo kaybı olacağı için sarkma meydana gelebilir.

Operasyonlar

Sarkmış meme cerrahisi en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Memedeki fazla deri alınır, meme başı çevresi (areola) küçültülür ve meme dokusu yeniden şekillendirilir. Ameliyat sonunda meme başı çevresinde halka şeklinde ve onun altında ters T şeklinde bir dikiş bölgesi olacaktır. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında memede büyütme isteniyorsa silikon implantlar kullanılabilir.

 

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat genellikle 2,5 saat sürer. Hastanede yatış süresi 1 gündür. Meme dikleştirme ameliyatından sonra morluk ve şişlik yaşanması genellikle normaldir. Ameliyat bölgesinde birkaç gün ağrı olabilir. Hastaya ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlar verebilir. Ameliyattan sonra birkaç gün evde istirahat önerilir. Ayrıca hasta 4 hafta boyunca yorucu egzersizlerden kaçınmalıdır. Ameliyattan sonra 5 hafta özel sütyen kullanılması önerilir. Genellikle ameliyattan yaklaşık 12 hafta sonra tekrar balenli sutyen giyilmesine izin verilir. Memedeki ödemin geçmesi ve memenin son halini alması 3 ay kadar sürmektedir.