Jinekomasti

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerin yaşadığı ve günlük hayatta etkisini çok fazla gösteren ve psikolojik olarak da bireyi depresyona sokan bir sorun olan meme büyümesi olan erkeklerin sayısı günümüzde artmakta ve erkekler için hayatı zorlaştırmaktadır. Tıp literatüründe erkeklerde meme büyümesi “jinekomasti” olarak adlandırılır. Kısaca Jinekomasti, erkek meme ve göğsünün kadın memesi gibi doğal olmayan büyümesidir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte jinekomastinin birçok nedeni olabileceği doktorlar tarafından söylenmektedir. Genel olarak seks hormonlarının dengesizliğinin neden olduğu bilgilerden biridir. Ergenlik döneminde başlayan meme büyümesi birkaç yıl içinde kendiliğinden kaybolur. Ama bazen mayıs erkeklerinde büyümeye devam eder. Kişinin sağlığını bozacak veya can kaybına neden olacak bir durum olmasa da çok nadir durumlarda kişinin hayatını riske atabilir.

Jinekomasti Neden Olur ve Tedavisi Nasıldır?

Jinekomastinin birçok nedeni vardır. Fazla kilolu olmak, böbrek yetmezliği, testosteron yetersizliği veya operasyonel nedenler, östrojen hormonunun artmasıyla devam eden sorunlar, kişinin hormonal bozukluğu ve alkol tüketimi bunlardan bazılarıdır. Ayrıca az önce bahsettiğimiz sorunlara ek olarak daha birçok sorun olabilir.

Erkeklerde jinekomasti artık kolayca tedavi edilebilen bir durumdur. Ama bu kesinlikle çeşitli haplar, kremler ya da farklı sağlık ürünleri ile ya da spor yaparak düzeltebileceğiniz bir şey değil. Yapılması gereken cerrahi bir operasyondur. Ayrıca glandüler, mikst tip ve lipomatöz olarak adlandırılan 3 farklı jinekomasti türü vardır. En sık görülen tipi hem yağ dokusunda hem de meme dokusunda artış olarak oluşan mikst tiptir.

Operasyon

Jinekomasti, meme dokusunun büyümesinden kaynaklanır. Bu büyüme nadiren ergenlikten önce ortaya çıksa da çoğunlukla ergenlikten sonra ortaya çıkar. Bu durumla başvuran hastalar muayene edilir ve mutlaka radyolojik tetkiklere ihtiyaç duyulur. Ergenlik döneminde, erkeklerin %60-70’inde meme bezi büyümesi gelişir, ancak çok büyük değildir. 6 ile 18 ay arasında kaybolur ve normal görünümüne döner. Jinekomasti yetişkin ve 18-20 yaş arası erkeklerin %40’ında farklı tiplerde ortaya çıkar ve büyüme tek veya çift taraflı olur. Meme bezi çıkarma ve liposuction yöntemleri en uygun cerrahi yöntemlerdir. Ancak tedavi yöntemi hastanın semptomlarına göre değişmektedir. Yağ dokusu fazla olan hastalarda meme dokusuna uygulanan liposuction yöntemi ile iyi sonuçlar alınmaktadır. Fazla yağ dokusuna ek olarak meme dokusu fazlalığı olan hastalarda meme dokusu da çıkarılmalıdır. Meme ve yağ dokusunda fazla deri varsa deri de çıkarılmalıdır. Bu operasyondan sonra hastaya 3 hafta süreyle bandaj uygulanır ve hasta aylık kontrollere çağrılır.