Göz Kapağı Estetiği

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Göz kapağı denildiğinde hem üst hem de alt kapaklar anlaşılmalıdır. Genel olarak üst göz kapaklarında sarkma, alt göz kapaklarında ise torbalanma şikayetleri görülmektedir. Bu şikayetlerin oluşma nedeni genetik, fizyolojik ve psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Üst göz kapağındaki düşüklük hastanın görüş açısını daraltır ve gözlerde erken yorulma şikayetine neden olur. Alt göz kapaklarındaki torbalanma ise daha çok kozmetik problemler oluşturur.

 

Torbalanma ve sarkma şikayetlerinin giderilmesinde en etkili yöntem halen cerrahi tedavidir. Diğer yöntemlerde faydalı olabilmekle birlikte ameliyatla elde edilen sonuçların uzağındadır.

Cerrahi tedavi lokal  ya da genel anestezi ile yapılabilmektedir. Burada tercih hastaya bırakılmaktadır. Üst göz kapakları ya da alt göz kapakları ameliyat süresi 30-45 dakikadır. Üst  kapak ameliyatında kesi yeri kapaktaki doğal iz üzerine oturtulduğu için ameliyat sonrasında fazladan yada kötü görünümlü bir iz görüntüsünden kaçınılmış olur. Alt göz kapağı estetiğinde ise iz kirpik altlarına saklandığı için yine kötü bir görüntü önlenmiş olur.

Ameliyat bitiminde kapak üstleri ten rengi ince bantlarla kapatılır. Hastanın göz açıklığı bu bantlarla bir miktar sınırlansa da görme ile ilgili bir problem olmaz. Ameliyat  sonrası genel olarak ağrısızdır. Ameliyat sonrasında yaşanabilecek en sık problem kapaklarda ve çevresinde oluşabilecek şişlik ve morluktur. Sık soğuk uygulama ile bu şikayet azaltılabilir. Morluklar 7-10 gün içinde geçerken şişliğin tamamen geçmesi 3 ayı bulabilir.