Yüz Germe

Yüz germe operasyonu, tıp literatüründeki adıyla rhytidectomy yüze daha genç bir görünüm kazandırma amacıyla yapılan, yüzdeki kırışıklıları azaltan estetik bir operasyondur. Eski dönemlerde ciltteki sarkma sacede cildin gerilmesi ile çözülürken, artık cilt altı dokular eski doğal yerlerine alınarak sarkma problemi çözülmektedir.

Bu yeni yaklaşım yüz germe ameliyatlarının sonuçlarının çok daha doğal olmasını sağlamış, izlerin ve ameliyat süresinin kısalmasına yol açmıştır. Artık 1.5-2 saat süren yüz germe ameliyatları narkoz gerektirmeden sadece sedasyon ve lokal anestezi altında yapılabilmektedir.

Yüz germe operasyonu tek başına yapılabileceği gibi, alın germe, göz kapağı operasyonu veya estetik burun ameliyatı ile birlikte de yapılabilir. Yüz germe girişimi sonrası kesiler, genellikle şakaklarda saç çizgisinin içinden başlayıp, kulak önündeki doğal çizgiyi takip ederek ( veya kulağın önündeki kıkırdağın içini takip ederek ) kulak memesinin arkasındaki deride sonlanır.

Yüz germe ameliyatı sonrasında, nadiren basit ağrı kesicilerle kontrol altında tutulabilecek kadar bir rahatsızlık beklenebilir. Estetik yüz germe operasyonu sonrası bandaj kullanılır ise üç gün sonra çıkartılır. Ameliyat sonrası yüz solgun, hafif çürümüş ve şişmiş olabilir, bu geçici bir süreçtir. Dikişlerin çoğu beş gün sonra alınır. Birkaç hafta sonra hasta normal hayatına dönebilir.