Yazılı Basın

Güzel bir görünüme kavuşmak adına pek çok insan liposuctionlaa gençleşme, liposuctionla yağ aldırma, meme büyütme, burun estetiği gibi işlemler için estetik cerrahlara başvuruyor.

Ancak estetik cerrahi ile ilgili kulaktan dolma bilgiler, hastaları hayal kırıklığına uğratıp, istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Kaya Yıldız, estetik cerrahide doğru olarak bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.
1- “Estetik ameliyatlar sadece kış mevsiminde yapılır”
Estetik operasyonlar her mevsim yapılabilen ameliyatlardır. Ancak yazın gerçekleştirilen operasyonların sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Bu da estetik ameliyat yapılan ve dikiş atılan bölgenin güneşten korunması gerekliliğidir. Bunun için yüksek koruma faktörlü güneş kremleri, şapka ve şemsiye kullanılabilir.
2-  “Benler ve cilt lezyonlarına bıçak değdirilmemelidir”
Halk arasında ciltteki benler ve benzeri oluşumlar için “Bıçak değerse daha kötü olur” şeklindeki söylemle, ameliyatın zararlı olduğu yönünde yanlış bir inanış vardır. Oysaki vücudun belli bölgelerinde ben sanılan oluşumlar cilt kanserinin habercisi olabilir. Bu oluşumlar bir dermatoloji uzmanına başvurulmadığı ve gerekli kontroller yapılmadığı takdirde, ölümle sonuçlanan ciddi tablolara kadar gidebilmektedir. Bu nedenle bazı benlerin mutlaka alınması gerekir.
3- “Liposuction zayıflamak için kullanılan bir yöntemdir”
Liposuction, zayıflamak amacı ile değil, vücut şeklini düzeltmek için kullanılan bir yöntemdir. Örneğin bir kadın basen bölgesindeki fazlalıklardan egzersiz ve diyete rağmen kurtulamıyorsa bu yöntemden fayda görecektir. Tüm vücutta yaygın bir kilo artışı ya da obezite söz konusu ise; liposuction hastanın diyet ve egzersiz yaptıktan sonra veremediği yağları için uygulanır.
4- “Botoks yılan zehridir ve kişiye zarar verebilir”
Botoks, halk arasında yanlış bilindiği gibi yılan zehri değil, bozulmuş konservelerde oluşan bakterinin oluşturduğu bir maddedir. Uygun dozlarda yapılan botoks ile cilt kırışıklıklarının tedavisinde son derece başarılı sonuçlar alınabilir.
5- “Düzenli botoks yaptırılmayan bölge ilk halinden daha kötü görünür”
“Kırışıklıklarından kurtulmak için botoks yaptıran bir hastanın cildi, ilacın etkisi geçtiğinde bir kez daha bu uygulamayı yaptırmadığı takdirde eskisinden daha kötü görünür” diye bir inanış vardır. Ancak bu yargı doğru değildir. Kişi botokslu görünümüne çok alıştığı ve eski durumunu hatırlamadığı için o bölge daha kötü oldu diye düşünür. Botoks uygulanan alan, uygulama yapılmayan dönemlerde daha iyi görünebilir ama asla daha kötü bir görünüm vermez.
6- “Meme büyütme ameliyatı olan kadınlar bebeklerini emziremez”
Silikon uygulanan bölge meme dokusundan bağımsız olduğundan böyle bir risk yoktur. Meme büyütme operasyonu sonrası bebek sahibi olan kişi, rahatlıkla bebeğine süt verebilir. Halk arasında yanlış bilindiği gibi meme protezlerinin yani silikonların 10 yılda bir değiştirilmesi gerekmez. Çünkü son yıllarda üretilen meme protezleri son derece güvenlidir ve patlaması mümkün değildir.
7- “Göz kapağı estetiği göze zarar verir”
Göz kapağı estetiği yaşlanmanın etkilerini yok etmek ya da düşük göz kapağı sorununu ortadan kaldırmak için yapılan önemli bir operasyondur. Bu ameliyatın göze zarar vermesi söz konusu değildir. Aksine birçok hastada ileri yaşta ortaya çıkan göz kapağı kaynaklı görme zorluğunun önlenmesi açısından çok önemlidir.
8- “Estetik ameliyattan sonra burun düşebilir”
Burun, yüze sabitlenmiş bir yapıdır Dolayısıyla doğru yapılmış bir burun ameliyatından sonra yıllar geçse de burun ucunda düşme olmamaktadır. Burun ameliyatları konusunda toplumdaki yanlış inanışlardan biri de burun tamponlarının hastaya acı verdiğidir. Ancak yıllar önce yapılan burun ameliyatlarındaki gibi gazlı bezden yapılan burun tamponları yerine “silikon” denilen yumuşak maddelerden yapılan ve alınırken acıtmayan tamponlar kullanılmaktadır. Bazı hastalarda ise tampon uygulamasına gerek bile kalmayabilir.
9- “Plastik cerrahlar sadece estetik ameliyat yapar”
Estetik ameliyatlar, plastik cerrahların yaptığı operasyonların yalnızca yüzde 20- 30’unu kapsamaktadır. El cerrahisi, yüz yaralanmaları, doğumsal anomaliler, açık yaralar, cilt kanserleri, yanığın erken ve ileri dönem bozuklukları gibi birçok alanda ameliyatlar gerçekleştirilmektedir.
10- “Plastik cerrahlar dikiş attığında ciltte iz kalmaz”
Bir yer yaralandıysa ya da kesilip dikildiyse mutlaka iz kalır. Plastik cerrahlar ameliyatlarda izi saklamak ve daha az belirgin hale getirmek için gerekli donanıma sahiptir; ancak izleri tamamen yok etmek mümkün değildir.
SERDA KIVILCIM – BUGÜN GAZETESİ

atile gitmeden güzelleşin!

Memorial Şişli Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Kaya Yıldız, yaz tatili öncesi yapılabilecek estetik uygulamalar hakkında bilgi verdi.

Parlak ve pürüzsüz bir cilt için botoks
Orta yaş ve üzerinde görülen yüz kırışıklıklarının en yaygın tedavi yöntemlerinden biri de botokstur. Yaklaşık 15 dakikalık bir uygulama ile 1 hafta içerisinde cilt kırışıklıkları düzeltilebilmektedir. Uzman ellerde yapılması gereken, kısa sürede sonuç alınabilen, 4-6 aylık bir etki sağlayan ve tamamen güvenilir bir uygulamadır. Kişi işlem sonrası rahatlıkla günlük hayatına adapte olabilir,makyaj yapıp, duş alabilir ya da işine dönebilir.
Dolgu enjeksiyonları ile çizgiler siliniyor
Tamamen doku uyumlu sentetik maddeler ya da kişinin kendi yağı kullanılarak yapılabilen dolgu enjeksiyonları, kırışıklık olan bölgelerde yüksek oranda düzeltme sağlar. Lokal anestezi ile vücutta yağ birikiminin olduğu göbek, basen gibi bölgelerden alınan yağ dokusu çeşitli işlemlerden geçilerek kırışıklık olan bölgeye doldurulur. Bu sayede ciltteki çöküntüler ya da yara izleri doldurulabilir. Bu uygulama kişiye 1-2 yıl boyunca çok daha parlak ve genç bir görünüm sağlamaktadır. Herhangi bir ağrı ve acıya neden olmayan bu yöntemler uygulanabilirliği açısından ameliyat olmak istemeyen, vakti olmayan ve hemen sonuç almak isteyen kişiler için idealdir.İleri derece kırışıklıkları olan hastalarda botoks ya da dolgu tek başına yeterli olmayabilir; ancak bu yöntemler birlikte kombine edilerek daha güzel görünümlü bir cilt elde edilebilir.
Memeye doğal enjeksiyon yöntemi
Meme dikleştirme ve büyütme için kullanılan enjeksiyon yöntemi de kişiye çift taraflı fayda sağlaması ile öne çıkmaktadır. Vücutta karın ya da basen gibi yağ fazlası olan bölgelerden alınan yağ belli işlemlerden geçirilerek memeye enjekte edilir. Böylelikle memeye dolgunluk verilir. Hem göbek, basen bölgesi yağlarından kurtulmak isteyen hem de meme küçüklüğünden şikayet eden hastalar için ideal bir yöntemdir.  Liposuction uygulaması yapıldığından korse takılması gerekebilir ancak kişi 2 hafta içinde rahatlıkla tatile gidebilir.Genel anestezi ile ameliyathane şartlarında uygulanan meme büyütme ve dikleştirme operasyonları ile de kişi operasyonun 3 hafta sonrasında tatile çıkılabilecek duruma gelebilir.
Hayalinizdeki bacaklara kısa sürede kavuşabilirsiniz  
Düzgün bacaklara sahip olmak, etek ya da elbise giydiğinde kendisine yakıştırmak her kadının isteğidir. Bacak, ayak bileği ve uyluk iç kısımları gibi bölgelerinde asimetrisi olan ya da yağ dokusundan şikayet eden kadınlarda fazla yağ az olan bölgeye enjekte edilerek bacak estetiği geçekleştirilir. Kısa süren ancak sonuçları son derece memnun edici olan bir işlemdir.
Botoks ve dolgu maddeleri ile küçük çaplı burun estetiği
Burnunda sadece küçük değişiklikler yapmak isteyen hastalarda botoks ve dolgu kullanılarak istenen düzeltme sağlanabilir. Örneğin burun çöküklüğü olan bir hastada dolgu maddesi ile gerekli sonuç alınabilir. Ya da kişide burun ucu düşüklüğü varsa, sadece burun ucuna botoks yapılarak o bölge kaldırılıp sorun giderilebilir.
Kepçe kulaklarınızdan kurtulup saçınızı toplayabilirsiniz
Kepçe kulak operasyonu ameliyathane koşullarında lokal anestezi ile 1- 1, 5 saat içinde yapılabilen bir işlemdir. Kulak arkasından açılan bir kesi ile fazla kıkırdak alınır, kalan kıkırdaklar estetik bir biçimde çeşitli ip materyalleri ile şekillendirilir ve kesi kapatılır. Bu yöntemle hasta basit bir saç bandı kullanarak birkaç gün içinde normal hayatına dönebilir. “İple kulak estetiği” olarak da bilinen yeni bir yöntem son yıllarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem bazı kepçe kulak tiplerinde kullanılabilir ve 20-25 dakika süren bu işlem sonrası kepçe kulak problemi ortadan kaldırılabilir.
Saç diplerinden küçük bir kesi ile yüz germe ve kaş kaldırma işlemi
“Askı süturları ile yüz germe” adı verilen işlemde saç içinden küçük kesi ile girilerek özel bir iple tüm yüz yukarı doğru asılır. Orta derece ya da başlangıç düzeyinde sarkıklığı olan hastalar için ideal olan bu yöntemle 2 hafta içinde iyileşme sağlanır. Bu askı materyalleri sayesinde aynı yöntemle kaş kaldırma yapılabilir.
Gıdı sorununuz küçük bir lipocustion ile giderilebilir
Çene altında yarım cm’lik 2 kesi ile gıdı bölgesindeki yağlar liposuction yöntemi ile alınabilir. 2 hafta çene korsesi kullandıktan sonra bu bölgedeki yağlardan tamamen kurtulmak mümkündür.
Kol sarkmalarınızı dert etmeyin
Hafif ve orta düzeyde kol sarkması olan hastalarda liposuctionla oradaki yağ dokusu çıkarılır. Cilt sahip olduğu elastikiyet sayesinde zaman geçtikçe daha da gerginleşir. Her bir kol için yaklaşık 1 saatlik bir işlem yapılır ve sadece kol bölgesine bandaj takılarak yaklaşık 1 ay sonra kişi tatile çıkmaya hazır hale gelir.Tatile çıkmadan kısa bir süre önce yaptırıp istediğiniz sonucu hızla elde edebileceğiniz bu yöntemler sonucu, koruma için varsa dikiş bölgesine tatiliniz boyunca güneş koruyucu sürmeniz yeterli olacaktır.
Kaynak:Milliyet