Popo Estetiği

Kalçada da yüzde ve göğüste olduğu gibi zaman içinde doku kaybı oluşur ve sarkar. Bu tarz vakalarda iki grup hasta vardır: birinci grupta yeterli doku olmasına rağmen popo aşağı inmiştir. İkincide ise doku yetersizliği vardır. Yeteri kadar dokusu olan hastalarda; tam omuriliğin ortasından küçük bir delikten çift taraflı bir iğne ile girilir. Bu iğne ve ona bağlı iplikle her iki poponun çevresinden dönülüp o dokular hem ortada toparlanır, hem de popo yukarı dikilir. Bu işlem bir çeşit popo askılama işlemidir. Bu işlemin avantajlı yanı ise kesi olmadan gerçekleştirilmesidir.

  1. Doku kaybı olan popolar da yeni yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden biri hazır dolgularla doku kaybını telafi etmektir. Bu dolgular Macrolane denilen, bir çeşit şeker jölesi olan yeni hazır dolgulardır. Bunlar, yüz için kullanılan organik dolguların vücutta kullanılanlarıdır. Avantajları ise iğnelerle 10 dakikada enjekte edilmesi, eriyebilmesi, organik bir madde oluşu ve alerji yapmamasıdır.
  2. Diğer bir yöntem ise, hastanın kendi dokusunu kullanmaktır. Bu kök hücreden zenginleştirme dediğimiz yöntemde: hastanın kendi yağı alınarak bölgeye enjekte edilmesi işlemidir. Daha önceki zamanlarda enjekte edilen yağların yüzde 10luk kısmı ömür boyu kalıcı olurken, kök hücreden zenginleştirme dediğimiz yöntemde yüzde 60lık kısmı ömür boyu kalıcı olabilmektedir.
  3. Son olarak ise poponun anatomik yapısına uygun silikonlarla bu işlem gerçekleştirilmektedir. Bu silikonlar poponun boşluklarını ve kenarlarını dolduracak özel silikonlardır. Silikonlar deri altına değil, popo kasının altına yerleştirilirler bu da bu silikonların istenilen yerde, daha sağlam ve doğal durmasını sağlar. Bu yöntemde glutcal fold yani her iki kalça kası arasındaki çizgiden girilerek yapılan 3-4 cm lik bir kesi kullanılır. İmplantlar endoskop yardımı ile yerleştirildiğinden hem cilt kesisi kısa tutulmakta, hem ameliyat güvenle yapılmakta, hem de süresi 40 dakikayı aşmamaktadır.

Yakın zamana kadar çok tercih edilmeyen bu teknik endoskopik yöntemler yardımı ile çok kolay ve popüler bir hale gelmiştir.

Uygulama lokal anestezi altında 40-60 dakikada gerçekleştirilmekte, hasta aynı günün akşamı evine dönebilmektedir.