Liposuction

Liposuction vücutta belirli bölgelerde toplanan yağların ince kanüller kullanılarak vakum yardımı ile alınması yöntemidir. Yağ alma girişimi ile vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla yağ toplanmış olan yerlerdeki yağlar alınarak vücuda daha orantılı bir şekil kazandırılmaktadır. Bu işlem göbek, kalça, basenler, bacaklar, diz, bel yanları, sırt bölgesi, ayak bilekleri, kollar ve çene altı gibi bölgelerde uygulanabilmektedir.

Vücuda yeni şekil vermek amacıyla yağların alınması günümüzde bilimsel olarak kabul edilmiş, yan etkisi en az olan yöntemdir. Bu işleme tıbbi literatürde body sculpting, body contouring, suction lipectomy gibi isimler de verilmektedir. Liposuction türlerinden hiç biri diet ve egzersiz yapmanın yerini alamayacak olsa da bilinen kilo verme metodlarına cevap vermeyen, inatçı yağların biriktiği bölgeleri inceltmek ancak bu yöntem ile mümkün olabilmektedir. Liposuction ameliyatı yağ alınacak bölge uyuşturularak lokal anestezi altında veya lokal anestezi ile desteklenmiş sedasyon kullanılarak gerçekleştirilir.

Liposuction işlemi sadece kanüllerin girebileceği 3-4 mm uzunluğunda kesiler ile yapılır, ameliyat sonrası herhangi bir iz göze çarpmaz.

Yağ alma ameliyatı sonrası dönemde girişim yapılan bölgeye elastik korseler giydirilmesi derinin yeni yerine daha pürüzsüz şekilde adapte olması sağlamaktadır. Bu korselerin ortalama 2-3 hafta boyunca giyilmesi tavsiye edilir. Liposuction ameliyat sonrası çok rahat geçen bir girişimdir. Liposuction işlemlerinden sonra hasta genellikle birkaç saat içinde evine yollanmakta ve bir iki gün içinde işine ve günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Ameliyat sonrası oluşabilecek hafif ağrılar ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir. Liposuction girişiminden sonra yağ alınan bölgelerde ödem ve morluklar oluşacaktır. Morlukların geçmesi 3-4 haftayı, şişliklerin tam olarak inmesi ve kesin sonucun ortaya çıkması da 6-8 haftayı bulabilmektedir.
RF SkinLift

Liposuction(yağ alma) tüm dünyada en sık gerçekleştirilen cerrahi girişim. Sadece Amerika’da geçtiğimiz yıl 350.000’e yakın liposuction operasyonu gerçekleştirilmiş.

Tüm dünyada yaklaşık 25 yıldır klasik liposuction tekniği güvenle kullanılmakta. Bu teknikle gerçekleştirilen operasyonlar sonrası zaman zaman ağrı, morluk, sislik gözlemlense de sonuçlar son derece başarılı idi. Klasik liposuction girişimlerinde problem bazı hastaların liposuction sonrası ciltlerindeki sarkma riski sebebiyle operasyon için uygun olmamaları idi.

Tumescent tekniği sonrasında ultrasonik liposuction uygulanmaya başladı. Ultrasonik liposuction da girişim süreleri kısa cerrah için de uygulaması daha kolay idi. Ancak etraf dokulara zarar verme riski ile travmatik bir girişim olarak kabul edildi. Ultrasonik liposuction girişimleri sonucunda ciltte istenen sıkılık yakalanamadı.

Ultrasonik liposuctiondan sonra lazer liposuctionla tanıştık. Lazer liposuction ile lazerin uygulandığı iç dokularda küçük yanıkların oluşması yetersiz kontrol ile bölgesel yanık riskinin yüksek olması ve vücutta enerjinin eşit dağılımının sağlanamaması gibi sebeplerle bu tekniği de favori tekniklerimizin arasına almadık.

Bugün liposuction girişimlerine popüler bir alternatif de Radyofrekans destekli liposuction. Bu yeni medikal girişim ile yağ ve selülit tedavisinde özellikle cilt sarkıklıklarını da sıkılaştırarak dramatik sonuçlara kısa sürede ulaşmak mümkün oluyor.

Yukarıda anlattığımız problemlerin bir çoğu yeni radyo frekans destekli liposuction tekniği ile çözülecek. Radyo frekans enerjisi cilt altı yağ dokusunda biri içeriden birisi de dışarıdan olmak üzere iki başlıkla kullanılır. Yaratılan ısı ile yağ istenildiği şekilde eritilir, aynı zamanda cildin sıkılaşma özelliği ile modifiye edilir. Radyo frekans, cildin ısısını ve enerji miktarını kontrol eden bir bilgisayara bağlanır. Cildin ısı limitinin aşılması durumunda radyo frekans enerjisini keser. Bu uygulama ile cildin fazla ısınması engellenerek enerjinin güvenli seviyede tutulması sağlanır.

RF SkinLift tekniğinin hasta ve plastik cerrah için en önemli avantajları operasyonun çabukluğu, enerjinin eşit dağılımının yanı sıra kanamanın minimal olması ve buna bağlı olası şişliklerin azalması.

Sabit ısı ve güvenli kolajen ısıtımı ile RF SkinLift vücudun şekil almasını ve cildin sıkılaşmasını sağlıyor.