Göz Kapağı

Göz kapaklarında kalıtımsal veya yaşlanmaya bağlı olarak zaman içinde kişiye yorgun ve yaşlı bir ifade veren, görmede zorluk, gözlerde çabuk yorulma ve göz kapaklarında kırışıklıklar oluşturan değişimler olur. Tıp literatüründe adı blepharoplasty olan göz kapağı ameliyatları bu defoları gideren, yüz ifadesine canlılık ve gençlik kazandıran bir girişimdir. Göz kapağı kaldırma operasyonları tek başına yapılabildiği gibi yüz germe veya alın germe gibi diğer yüz operasyonlarıyla birlikte de yapılabilir.

Göz kapağı ameliyatları genellikle 1-1,5 saat sürmekte ve çoğu zaman lokal anestezi ve sedasyon ile yapılabilmektedir.

Tipik bir estetik göz kapağı operasyonunda doktor göz kapaklarınızın doğal çizgilerini izleyen kesiler yapar. Üst göz kapaklarının kıvrımları arasından yapılan bu kesiler, alt göz kapaklarında kirpiklerin hemen altından yapılır. Girişim sonrasında görünür izler kalmaz.

Doktorunuz operasyondan sonra dikişlerin üzerine küçük bantlar yapıştırır. Operasyon sonrası göz kapaklarınızda gerginlik ve biraz acı hissedebilirsiniz. Bu acı hafif ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir.

Operasyon sonrasında, ilk birkaç hafta süresince gözlerinizde sulanma, ışığa duyarlılık ya da görmenizde geçici değişiklikler yaşayabilirsiniz. Dikişler, operasyon sonrası 5-7 gün içinde alınır. Dikişler alındıktan sonra, göz çevresinde görülebilen şişlik ve morarmalar giderek azalacaktır.