Göğüs Küçültme

Teknik tanımı, Reduction Mammaplasty olan meme küçültme operasyonu memelerin hacmini azaltmak, sarkan meme başını ideal yerine kaldırmak, fazla yağ dokusu ve deriyi çıkarmak amacıyla gerçekleştirilen bir ameliyattır.

Meme küçültme operasyonu için uygulanan farklı teknikler vardır. En sık kullanılan teknik, meme başı ( areola ) çevresini daire halinde çevreleyen tek çizgi şeklinde bir kesidir.

Operasyondan sonra, hasta sporcu sütyeni kullanacaktır. Operasyondan sonra ilk bir iki gün basit ağrı kesiciler ile kontrol altında tutulabilecek çok hafif rahatsızlıklar hissedebilirsiniz. Bandajlar operasyondan bir iki gün sonra çıkartılır. Sporcu sütyeni ise devamlı olmak üzere, şişler inip, morluklar azalana dek, birkaç hafta süreyle giyilecektir.

Dikişler bir ile üç hafta arasında bir süre içinde alınır. Birkaç ay süreyle de arada gelip geçen ağrılar hissedebilirsiniz. Meme başlarında ve meme derisinde şişmenin neden olduğu hafif bir duyu kaybı yaşayabilirsiniz. Bu kayıp 6 hafta sonra kendiliğinden yok olacaktır.