Göğüs Estetiği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gerek silikon protezler gerekse kullanılan cerrahi yöntemlerdeki gelişmeler bu ameliyatları son dönemlerde çok popüler hale getirmiştir.

Göğüs büyütme ameliyatlarında günümüzde birçok farklı yöntem ve silikon protez kullanılmaktadır. Silikon protezler yuvarlak, damla şekilli, anatomik gibi farklı hacim ve şekillerde dizayn edilmiş olup kullanılacak protez hastanın vücut yapısı, meme dokusu ve hastanın nasıl bir meme istediği gibi faktörlere göre belirlenir.

Bu alanda kullanılan silikonların teknolojisi, dolgusu, yumuşaklılığı, dayanıklılığı ve şekli ile birlikte cerrahi tekniklerde de önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Eskiden silikonlar seçilirken sadece dolgunluk düşünülürken, bugün kişinin vücut ölçülerine göre seçilen silikonlar kullanılmaktadır.

Kullanılan silikonlar kişiye özel boyutlarda tasarlanmakta, uzun boylu ya da geniş omuzlu kadınlarda farklı şekilde silikonlar kullanılmaktadır.

Silikon teknolojisindeki bir diğer gelişme hafif sarkıklık olan göğüslerin göğüs kaldırma ameliyatına gerek duyulmadan özel şekilli, göğüs kaldırıcı silikonlarla iz bırakmadan kaldırılabilmesidir.

Meme büyütme ameliyatlarında birçok farklı cerrahi teknik kullanılmaktadır ve silikon implantlar birçok farklı bölgeden vücuda yerleştirilebilmektedir. Bunlar; 1-Meme alt kısmından yapılan kesi, 2-Meme başı etrafından yapılan kesi, 3-Koltuk altından yapılan kesi, 4-Göbek deliğinden yapılan kesi. Bu kesilerden girilerek silikon implantlar meme dokusunun hemen altına, memenin altındaki kas fasyasının altına, kasın altına ya da dual plane denilen hem kas hem de meme dokusunun altına yerleştirilebilir. Kullanılacak kesi ve silikon protezin yerleştirileceği bölgenin seçimi her hastada aynı olmayıp hastanın vücut ve meme özelliklerine göre değişkenlik gösterir.

Kısaca artık günümüzde yeni silikon operasyonları ile;

Kişinin vücuduna uygun silikon seçmek,
Hafif sarkık göğüsleri sadece silikon ile kaldırmak,
Daha az ağrılı ameliyatlar yapmak,
Tamamen doğal görünen damla şeklinde göğüsler elde etmek mümkündür.

Operasyon sonrası hastalar aynı gün ya da ertesi gün eve gidebilirler.Bir kaç gün yorgunluk hissedilebilir, ancak 24 saat içinde ayağa kalkılabilir. Hissedilebilecek hafif ağrılar basit ağrı kesiciler ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir. 7-10 gün sonra ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak kaydıyla normal günlük hayatlarına ve işlerine dönebilirler.

Silikon protez uygulaması kadınlarda daha sonraki dönemlerde herhangi bir emzirme problemi yaratmaz. Yerleştirilen silikon protezler 25-30 yıl gibi uzun sürelerde deforme olmadan ve değiştirilmeye gerek duyulmadan kullanılabilirler.