Göğüs Dikleştirme

Göğüslerde farklı nedenlerle sarkma oluşabilir, meme dokusunu yerinde tutan bağlar zamanla gevşeyebilir, kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisiyle meme içini oluşturan doku ile deri arasında uyumsuzluk olabilir. Estetik meme dikleştirme ameliyatında sarkık meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri alınır ve meme başı olması gereken konuma getirilir. Bu operasyonda kullanılan çeşitli yöntemlerde farklı boyda izler ortaya çıkmaktadır. Kliniğimizde uygulanan vertikal mastopeksi tekniğinde sadece meme ucunun çevresinden başlayıp aşagı doğru inen tek bir iz kalmaktadır.

Göğüs dikleştirme ameliyatı genel anestezi ile ameliyathanede gerçekleştirilir. Operasyon ortalama 1,5 – 2 saat sürer. Sarkıklığın derecesine göre, hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, meme başı etrafında ince bir iz kalır. Buna ek olarak, meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru da bir iz olabilir. Uygun hastalarda sadece meme protezi ile meme dikleştirme mümkündür. İz bırakmayan meme dikleştirme ameliyatı yoktur. Ancak bu izler zamanla belirsiz hale gelirler.

Estetik göğüs kaldırma ameliyatı sonrası genellikle rahat geçer, ağrı genellikle olmaz. Dikişler 7 – 10 gün sonra alınır. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve hafif morarma olabilir. Bunlar kısa süre sonra kendiliğinden kaybolur.