Erkeklerde Meme Küçültme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çeşitli hormonel, çok nadiren ise tümöral nedenlerle ve bazı ilaçların etkisi ile erkek memeleri büyüyebilir ve kadın memesine benzer bir hal alabilir. Erkek göğüsleri çok defa da yapısal olarak belirli bir neden olmadan büyür. Atletik yapıdaki genç bir erkeğin, özellikle delikanlılık dönemindeki gençlerin memelerinin büyük olması psikolojik sorunlara neden olur. İlaçla tedavisi yoktur, ancak ameliyatla küçültülebilir.

Jinekomastide iki çeşit patoloji olabilir. Birinci tipte, memenin büyük olmasının sebebi bölgedeki yağ dokusuna bağlıdır. Bu durumda problem liposuction ile çözülebilir. İkinci tipte problem meme glandının fazlalığına bağlıdır. Bu hastalarda fazla meme dokusu cerrahi olarak çıkartılır.

Ameliyat hastane koşullarında ameliyathanede lokal anestezi altında yapılır. Yaklaşık 0,5 – 1 saat arasında sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir hafif bir şişlik ve morarma beklenebilir. Bunlar kısa süre sonra kendiliğinden geçer.