Endoskopik Karın Germe

 

 

 

 

 

 

 

 

Teknoloji ve ameliyat tekniklerinin gelişmesi plastik cerrahlara yeni olanaklar sağlamaktadır. Eskiden büyük cerrahi işlemler gerektiren problemler bugün yeni teknolojilerin devreye girmesi ile yerlerini hem cerrahları hem hastaları tatmin eden yöntemlere bırakmıştır. Günümüz estetik cerrahları çok gelişmiş yöntemler ve olanaklara sahiptir.

Asıl büyük gelişme uzun zamandır yapılmakta olan ameliyatların, tekniklerinin değişmesidir. Küçük bir delikten sokulan televizyon kamerası ile yapılan endoskopik estetik ameliyatlar artık sıradanlaşmıştır. Bu şekilde nerede ise hiç iz bırakılmaksızın yüz germe, yanak asılması, hatta ve hatta izsiz karın germe ameliyatları yapılabilmektedir.

Endoskopi, küçük bir televizyon kamerası yardımı ile çok küçük deliklerden vücudun içyapılarını büyüteç altında görmemizi sağlayan bir cerrahi tekniktir. Aslında kadın doğum, ortopedi gibi dallarda yıllardır kullanılmasına rağmen estetik cerrahinin rutin kullanımına yeni girmiş parlak gelecek vaat eden bir tekniktir. Özellikle cilt fazlalığı olmayan hastalarda kullanılmaktadır.

Tüm cerrahi işlemler belli oranda gizli ya da açık bir iz bırakırlar. Endoskopinin ilk avantajı çok küçük kesiler kullanılarak cildin geçilmesi ve deri altından çalışılarak ameliyatların yapılabilmesidir. Giriş kesisi çok kısa olduğundan ameliyat sonrası duyu problemleri daha az olacaktır.

Aynı nedenle kanama, morarma ve şişlik daha sınırlı kalacaktır. Yukarıda sayılan kaçınılmaz olaylar sınırlı olarak ortaya çıkacağından ameliyat sonrası hastanede kalma süreniz kısalacak ve günlük yaşama dönüş çok daha hızlı olacaktır.

Karında sadece hafif sarkıklık olan ama cilt fazlasının olmadığı hastalarda karını boydan boya kesmek yerine endoskopi ile iki gizli küçük delik kullanılarak karnın gerilmesi mümkündür.

Ortalama 1,5 saat süren bu uygulama sonrasında hasta 1 gece hastanede kalmakta, 1 hafta içinde ise işine geri dönebilmektedir.