Burun Estetiği & Operasyonu

Estetik rinoplasti burun boyutlarını küçültmek veya büyültmek, burun ucunu yeniden şekillendirmek, burun sırtında bulunan tümseği azaltmak, üst dudak ile burun arasındaki açıyı düzeltmek amacıyla uygulanabilir. Bazı estetik ameliyatlarda buruna doku ilave etmek gerekebilir. Bu değişikliklerin biri veya hepsi tek ameliyatta gerçekleştirilebilir.

Girişim doğumdan kaynaklanan hataları veya kaza sonucu ortaya çıkan hasarları düzeltebildiği gibi, bazı solunum problemlerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Estetik burun ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Estetik rinoplasti operasyonları ortalama 2-3 saat sürer. Ameliyat sonrası aynı gün evinize dönebilirsiniz. Ağrı hissetmeyeceğinizden rahatlıkla 1-2 gün içinde normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ameliyat sırasında burun içinde yapılan cerrahi işleme göre tampon yerleştirilebilir ya da yerleştirilmeyebilir. Ameliyat bitiminde burnun stabilizasyonu sağlamak ve ödemi azaltmak amacıyla burun üstüne silikon bir atel uygulanır. Bu tampon ve atel ameliyattan 7-10 gün sonrasında çıkarılır.

Burun ameliyatlarından sonra yaklaşık 2 hafta gibi bir sürede tüm morlukluklarınız geçecektir. Sadece burunda genel bir ödem bulunacaktır.

Burun Operasyonu

Estetik burun ameliyatı sonrasında, özellikle ilk 72 saat süresince yüzünüz şiş olacaktır. İlk gün yatakta kalmalı ve başınızı yüksek bir konumda tutmalısınız. Gözlerinizin etrafında şişlik ve morluklar oluşacaktır. Soğuk kompres uygulaması şişleri azaltıp, daha iyi hissetmeyi sağlayacaktır. Şişlik ve morluklar 2-3 hafta içerisinde yok olacaktır.

Burun kemiğindeki küçük çıkıntılar ve burun ucu düşüklüğü gibi standart burun estetik ameliyatı gerektirmeyen şikayetleri olan hastalarda burun askısı önerilebilmektedir.