Botox

 

 

 

 

 

 

 

 

Halk arasında bilindiği şekliyle botox yılan zehiri olmayıp bir bakteriden elde edilen toksindir. Estetik amaçlı uygulama dozlarında kesinlikle güvenli ve yan etki riski nerdeyse yok denecek kadar azdır.

Yüzümüzün üst bölümü, alın, göz kenarları ve kaş arası kırışıklıklarının asıl sebebi bu bölgelerdeki mimik kaslarının gereğinden fazla çalışmasıdır. Doğal olarak yapılması gereken, kırışmaya sebep olan bu kasların bir kas gevşetici olan Botox ile gevşetilmesi, istenirse kaşların hafif kaldırılması, ve kırışıkların açılmasıdır.

Botox uygulamasında önemli olan maske yüz görünümüne neden olmadan uygun dozlar kullanılarak sadece kırışıklıkların açılması ancak mimiklerin tamamen gevşetilmemesidir. Bu durumda bakışlardaki anlam kaybolmayacak sadece daha dinç bir görünüm elde edilecektir.

Üst yüzde çok ciddi sarkmalarda askı yöntemleri ve endoskopik uygulamalar yapılabilmekte ise de, genellikle Botox uygulaması hem yeterli gençleşme hem yeterli kaş kalkmasını sağlayabilmektedir.

Çoğunlukla herhangi bir uyuşturma işlemine gerek kalmadan direkt olarak uygulanabilmekte ve hastalar ağrıdan şikayetçi olmamaktadır. İşlem 20 dakika kadar sürmekte olup işlem sonrası kişi normal hayatına dönebilmektedir.